Dobre maniery w biznesie, czyli w jaki sposób należy zachować się podczas oficjalnego spotkania

Spotkania biznesowe – czy to te związane z podpisywaniem umów na świadczenie usług, na przykład księgowości, czy wizyta w urzędzie skarbowym, czy też kontakt osobisty z klientem – z racji swojego charakteru, wymagają znacznie staranniejszych przygotowań aniżeli czas spędzony w towarzystwie dobrych znajomych. Choć oficjalna rozmowa może przebiegać w miłej i przyjemnej dla obu stron atmosferze, rządzi się swoimi prawami i zasadami, których dobrze wychowany człowiek powinien przestrzegać. Poniżej krótkie ich omówienie.

Obsługa prawna firm Wrocław, Prawo spadkowe Wrocław, Prawo gospodarcze Wrocław, Prawo budowlane Wrocław, Dobry adwokat Wrocław

Po pierwsze: zacznij od odpowiedniego stroju

Zachowanie dress code’u podczas spotkania biznesowego jest wyrazem szacunku dla swojego rozmówcy, świadczy również o naszym profesjonalizmie i znajomości zasad. Czysta i wyprasowana odzież, schludne włosy i zadbane dłonie są naszą najlepszą wizytówką i mówią wiele o człowieku, zanim jeszcze zdąży wypowiedzieć jakiekolwiek zdanie. Jeansy z przecieranymi kieszeniami i bluzę lepiej zostawić na sobotnie spotkania z kumplami. Elegancka marynarka, biała koszula i wyjściowe buty będą znacznie lepiej postrzegane. Czy tego chcemy, czy też nie, zwykle oceniamy książkę po okładce, a człowieka po wyglądzie. Jak mawiają, pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Lepiej więc nie zaprzepaścić szansy na dobrą prezencję i pozytywne skojarzenia.

Po drugie: na rozmowę przyjdź przygotowany

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną, czy jesteś przedsiębiorcą wybierającym się na spotkanie z klientem lub potencjalnym partnerem biznesowym, czy też czeka na Ciebie biuro rachunkowe (obsługa księgowa), w którym zamierzasz podpisać umowę – zachowanie dobrych manier wymaga przyjścia na spotkanie przygotowanym. Przejrzenie strony internetowej przyszłego pracodawcy lub kontrahenta, zapoznanie się z dotychczasowymi dokonaniami osoby rekrutowanej, przeczytanie biznesplanu i koncepcji biznesowej – czegokolwiek dane spotkanie by nie dotyczyło, warto być dobrze zorientowanym w temacie.

Zapisz się do newslettera

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM