Blog

Jakie korzyści można odnieść, przekształcając indywidualną działalność gospodarczą w spółkę osobową?

Wraz z rozwojem biznesu każdy przedsiębiorca poszukuje nowych możliwości. Te często związane są z rodzajem prowadzonej działalności, dlatego przechodzenie na bardziej złożone formy przynosi więcej korzyści. Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową (z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną) jest więc naturalnym krokiem dla prężnie rozwijającej się firmy, który ma wiele zalet.

Czytaj więcej

Restrukturyzacja jako sposób na ratunek firmy przed upadłością

Prowadzenie biznesu nie jest łatwe, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Jedna nieudana inwestycja lub przedłużający się słaby okres mogą doprowadzić do konieczności zamknięcia firmy. Na szczęście nawet bardzo zadłużone przedsiębiorstwo można uratować. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest postępowanie restrukturyzacyjne, czyli ochrona przed upadłością. To proces składający się z kilkunastu mądrych działań pozwalających wyprowadzić firmę na prostą.

Czytaj więcej

Jak chronić firmę przed spiralą zadłużenia?

Prowadzenie biznesu związane jest z podejmowaniem różnego rodzaju ryzyka. Niektóre działania i inwestycje wymagają wyłożenia gotówki, którą przedsiębiorca nie zawsze dysponuje, dlatego decyduje się na wzięcie pożyczki. Innym razem kontrahent nie dopełnia swojej części umowy, przez co przedsiębiorca traci dochody. Jeden nieprzewidziany ruch może doprowadzić do sytuacji utraty płynności finansowej.

Czytaj więcej

Czym zajmuje się doradca sukcesyjny?

Sukcesja to sposób na ochronę firmy przed rozwiązaniem w momencie śmierci właściciela. Jest to szczególnie istotne w przypadku biznesów prowadzonych w ramach JDG. Rozwiązanie to polega na powołaniu zarządcy sukcesyjnego, który w momencie ustąpienia lub śmierci przedsiębiorcy poprowadzi jego firmę. Dzięki temu kontynuowane są wszelkie przedsięwzięcia, kontrakty, umowy z pracownikami. W świetle prawa, aby zgłosić zarządcę sukcesyjnego, wystarczy dokonać odpowiedniego wpisu w CEIDG, w rzeczywistości jednak proces ten może okazać się bardziej skomplikowany i wymagający pomocy. To zadanie dla doradcy sukcesyjnego. Jest to nowy zawód, który pojawił się wraz z uregulowaniem prawnym sukcesji.

Czytaj więcej

Dziedziczenie firmy jednoosobowej w świetle prawa

Zgodnie z ogólnymi zasadami dziedziczenia w Polce nie jest możliwe otrzymanie jednoosobowej działalności gospodarczej w spadku po zmarłym przedsiębiorcy. Wraz z jego śmiercią firma przestaje istnieć. Warto jednak pamiętać, że prowadzone pod własnym imieniem i nazwiskiem przedsiębiorstwo może mieć majątek, który jednocześnie jest majątkiem osoby prywatnej. Te przedmioty nie przepadają. W świetle prawa mowa tu o zorganizowanym zespole składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. I one jak najbardziej podlegają dziedziczeniu.

Czytaj więcej

Czym charakteryzują się spółki kapitałowe?

Przedsiębiorcy zakładający spółki w Polsce mają do wyboru dwie formy prowadzenia biznesu – spółkę osobową lub spółkę kapitałową. Częściej decydują się jednak na tę drugą opcję, w tej grupie znajduje się bowiem spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest drugim po JDG najpopularniejszym sposobem prowadzenia działalności gospodarczej. Główną cechą spółek kapitałowych jest konieczność zgromadzenia określonych zasobów przed jej zawiązaniem. Zasoby te to tytułowy kapitał, może on mieć formę materialną, na przykład pieniężną, lub niematerialną.

Czytaj więcej

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM