Blog

Czym zajmuje się doradca sukcesyjny?

Sukcesja to sposób na ochronę firmy przed rozwiązaniem w momencie śmierci właściciela. Jest to szczególnie istotne w przypadku biznesów prowadzonych w ramach JDG. Rozwiązanie to polega na powołaniu zarządcy sukcesyjnego, który w momencie ustąpienia lub śmierci przedsiębiorcy poprowadzi jego firmę. Dzięki temu kontynuowane są wszelkie przedsięwzięcia, kontrakty, umowy z pracownikami. W świetle prawa, aby zgłosić zarządcę sukcesyjnego, wystarczy dokonać odpowiedniego wpisu w CEIDG, w rzeczywistości jednak proces ten może okazać się bardziej skomplikowany i wymagający pomocy. To zadanie dla doradcy sukcesyjnego. Jest to nowy zawód, który pojawił się wraz z uregulowaniem prawnym sukcesji.

Czytaj więcej

Dziedziczenie firmy jednoosobowej w świetle prawa

Zgodnie z ogólnymi zasadami dziedziczenia w Polce nie jest możliwe otrzymanie jednoosobowej działalności gospodarczej w spadku po zmarłym przedsiębiorcy. Wraz z jego śmiercią firma przestaje istnieć. Warto jednak pamiętać, że prowadzone pod własnym imieniem i nazwiskiem przedsiębiorstwo może mieć majątek, który jednocześnie jest majątkiem osoby prywatnej. Te przedmioty nie przepadają. W świetle prawa mowa tu o zorganizowanym zespole składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. I one jak najbardziej podlegają dziedziczeniu.

Czytaj więcej

Czym charakteryzują się spółki kapitałowe?

Przedsiębiorcy zakładający spółki w Polsce mają do wyboru dwie formy prowadzenia biznesu – spółkę osobową lub spółkę kapitałową. Częściej decydują się jednak na tę drugą opcję, w tej grupie znajduje się bowiem spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest drugim po JDG najpopularniejszym sposobem prowadzenia działalności gospodarczej. Główną cechą spółek kapitałowych jest konieczność zgromadzenia określonych zasobów przed jej zawiązaniem. Zasoby te to tytułowy kapitał, może on mieć formę materialną, na przykład pieniężną, lub niematerialną.

Czytaj więcej

Sukcesja osób fizycznych, a kwestie kredytowe

Prowadzenie przedsiębiorstwa, zwłaszcza w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, związane jest z ryzykiem, ponieważ za długi właściciel odpowiada całym swoim majątkiem. Nawet prężnie działająca firma to nie tylko duże przychody, ale też inwestycje, często kredytowane. W przypadku nagłej śmierci właściciela rodzi się więc wiele pytań o przejęcie spadku, a wraz z nim zadłużeń. Bardzo pomocna w tym czasie jest sukcesja przedsiębiorstwa osoby fizycznej, dzięki której wiele spraw jest kontynuowanych, a inne zyskują czas na znalezienie rozwiązania.

Czytaj więcej

Jak wykorzystać prawo spadkowe z korzyścią dla siebie, aby istnienie firmy nie zostało zagrożone?

Majątek firmy, która prowadzona jest w ramach Jednoosobowej Działalności Gospodarczej, jest jednocześnie majątkiem osoby prowadzącej tę firmę. Oznacza to, że po jej śmierci podlega on dziedziczeniu ustawowemu lub przez osoby wskazane w testamencie. W rzeczywistości jednak mowa wyłącznie o zorganizowanym zespole składników niematerialnych i materialnych, które podlegają dziedziczeniu, ponieważ pozostałe elementy firmy, takie jak NIP, wszelkie licencje, zawarte umowy, które są powiązane z osobą przedsiębiorcy, przestają istnieć wraz z jego śmiercią. Na szczęście ustawodawca przewidział możliwość kontynuacji działalności takiej firmy na podstawie sukcesji przedsiębiorstwa.

Czytaj więcej

Jak uratować firmę przed upadłością?

Prowadzenie firmy w ostatnich czasach, w których ogromny wpływ na biznes mają czynniki niezależne, jest niezwykle trudne. Wiele firm mierzy się z kryzysami finansowymi, które mogą doprowadzić nawet do ich upadku. Przedsiębiorstwo znajdujące się w takiej sytuacji powinno rozważyć restrukturyzację, która jest sposobem na ratowanie firmy przed upadłością. Na czym to polega?

Czytaj więcej

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM