10 rzeczy na które warto zwrócić uwagę przy zakładaniu spółki


Prowadzenie działalności gospodarczej często związane jest z różnymi oczekiwaniami wobec pracy oraz wyobrażeniami o jej organizacji. Zakładając spółkę zyski zależą również od wspólnika, na którym trzeba polegać. W związku z tym już przed wejściem w spółkę należy jasno określić i omówić możliwie wszystkie kwestie związane ze wspólnym biznesem. Pomoże to uniknąć nie tylko nieporozumień, ale przede wszystkim pozwoli prowadzić dobry biznes i generować zyski. Na jakie rzeczy koniecznie trzeba zwrócić uwagę przed założeniem spółki?

  • Wybór rodzaju spółki – spółki osobowe dzielą się na jawne, partnerskie, komandytowe oraz komandytowo-akcyjne. Każda z nich charakteryzuje się pewnymi cechami, które mają swoje plusy i minusy, niemniej jednak przed przystąpieniem do realizacji formalności należy ustalić, w jakim charakterze będą występowali poszczególni wspólnicy. Poza spółkami osobowymi wyróżnia się również spółki kapitałowe.

  • Podział ról w przedsiębiorstwie – warto już przed założeniem spółki ustalić role poszczególnych wspólników. Nie zawsze wszyscy muszą być zaangażowani w prowadzenie biznesu, a mogą być na przykład cichymi inwestorami.

  • Wysokość wkładu początkowego – niektóre rodzaje spółek mogą zakładać równy podział wnoszonego wkładu własnego w postaci kapitału gotówkowego, w innych wspólnicy mogą podzielić w różny sposób swój wkład – jeden z nich da pieniądze, inny swoją wiedzę i doświadczenie.

  • Ilość i wartość udziałów – mogą być one związane z wkładem lub zaangażowaniem, jednak zawsze należy ustalić decyzyjność i ilość głosów danych wspólników.

  • Sposób powoływania nowych wspólników/angażowania inwestorów – na początku istnienia spółki to często pomijana kwestia, jednak warto o tym pomyśleć, aby z biegiem czasu i sukcesem prowadzącym do rozwoju przedsiębiorstwa móc działać sprawnie.

  • Rezygnacja z udziałów – sposób zbywania udziałów to też bardzo istotna kwestia, zwłaszcza w małych spółkach, w których udziały dzielą się między osobami związanymi ze sobą nie tylko biznesowo.

  • Sukcesja udziałów – ustalenie dotyczące udziałów wspólnika na wypadek jego nagłej i niespodziewanej śmierci. Wskazanie osoby lub osób, które staną się zarządcami udziałami w przedsiębiorstwie, wcześniej ułatwia płynne działanie firmy.

  • Czas trwania spółki, który może być ograniczony konkretną datą albo zdarzeniem lub nieograniczony.

  • Nazwa i siedziba firmy to również elementy, które są niezbędne w umowie zawarcia spółki. Konieczne jest uwzględnienie w nazwie odpowiedniego oznaczenia, na przykład sp. z o.o. dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

  • Przedmiot działalności spółki – zakres działalności przedsiębiorstwa zgodny z kodami PKD.

Umowy w spółce

Wszystkie wypracowane kwestie związane ze współprowadzeniem działalności warto umieścić w zawieranej umowie. Warto zrobić to, aby uniknąć nieporozumień i prowadzenia sporów, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Umowa powinna mieć trwałą formę najlepiej zawartą w obecności i pod patronatem prawnika. Inne formy zawierania porozumień, na przykład ustne, również są wiążące, jednak na wypadek konfliktów łatwiej udowodnić swoją rację opierając się o niepodważalne dowody. To istotny element dbania o swoje interesy.

Wróć

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM