Czym charakteryzują się spółki kapitałowe?


Przedsiębiorcy zakładający spółki w Polsce mają do wyboru dwie formy prowadzenia biznesu – spółkę osobową lub spółkę kapitałową. Częściej decydują się jednak na tę drugą opcję, w tej grupie znajduje się bowiem spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która jest drugim po JDG najpopularniejszym sposobem prowadzenia działalności gospodarczej. Główną cechą spółek kapitałowych jest konieczność zgromadzenia określonych zasobów przed jej zawiązaniem. Zasoby te to tytułowy kapitał, może on mieć formę materialną, na przykład pieniężną, lub niematerialną.

Kapitał w spółkach pełni istotną funkcję. Stanowi on majątek firmy i jest zabezpieczeniem na wypadek powstania niewypłacalności. W tego typu przedsiębiorstwach spłata wierzycieli realizowana jest z pieniędzy i aktywów firmy, a wspólnicy nie odpowiadają za długi majątkiem prywatnym. Właśnie z tego powodu spółki kapitałowe cieszą się tak dużą popularnością. Kapitał początkowy spółek z o.o. musi wynosić minimum 5 tys. zł, natomiast spółek akcyjnych co najmniej 100 tys. zł.

Jakie cechy wyróżniają spółki kapitałowe?

Spółki kapitałowe mają osobowość prawną, która powstaje w momencie dokonania wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Oznacza to, że mają one zdolności prawne oraz zdolności do wykonywania czynności prawnych. Mogą więc dysponować swoim majątkiem, posiadać dowolne struktury organizacyjne oraz powołać organ reprezentujący ich interesy na zewnątrz i w ramach ich struktur. Dodatkowo mają zdolność nabywania praw i zaciągania zobowiązań poprzez dokonywanie czynności prawnych.

Powstanie spółki kapitałowej wymaga zawarcia umowy między wszystkimi wspólnikami. W akcie tym określone są prawa i obowiązki poszczególnych partnerów oraz wielkość ich udziałów. Charakterystyczną cechą tego rodzaju organizacji jest możliwość zbywania i nabywania udziałów przez jej wspólników. Spółki kapitałowe w odróżnieniu od innych form prowadzenia działalności gospodarczej nie są ściśle związane z osobą partnera lub akcjonariusza.

Wróć

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM