Czym zajmuje się doradca sukcesyjny?


Sukcesja to sposób na ochronę firmy przed rozwiązaniem w momencie śmierci właściciela. Jest to szczególnie istotne w przypadku biznesów prowadzonych w ramach JDG. Rozwiązanie to polega na powołaniu zarządcy sukcesyjnego, który w momencie ustąpienia lub śmierci przedsiębiorcy poprowadzi jego firmę. Dzięki temu kontynuowane są wszelkie przedsięwzięcia, kontrakty, umowy z pracownikami. W świetle prawa, aby zgłosić zarządcę sukcesyjnego, wystarczy dokonać odpowiedniego wpisu w CEIDG, w rzeczywistości jednak proces ten może okazać się bardziej skomplikowany i wymagający pomocy. To zadanie dla doradcy sukcesyjnego. Jest to nowy zawód, który pojawił się wraz z uregulowaniem prawnym sukcesji.

Doradca sukcesyjny pomaga przeprowadzić cały proces tak, aby był jak najkorzystniejszy dla przedsiębiorstwa. Uwzględnia wszystkie zawiłości związane ze spadkiem, powiązaniami rodzinnymi w sposób, który jest zgodny z wizją właściciela firmy, a jednocześnie opłacalny dla biznesu i nowych właścicieli. Praca ta opiera się w pierwszej kolejności na przeprowadzeniu rzetelnego wywiadu, rozmów i opracowaniem strategii sukcesji przedsiębiorstwa, a następnie wdrożenie jej w życie.

Jakie cechy powinien mieć dobry doradca sukcesyjny?

Często w tej roli występują prawnicy, którzy wyspecjalizowali się w zagadnieniach sukcesji przedsiębiorstw. Nie jest jednak konieczne, aby doradca sukcesyjny miał wykształcenie prawnicze. Niezbędne jest natomiast, żeby posiadał szeroką wiedzę z zakresu prawa nie tylko związanego z sukcesją, ale też podatkowego, gospodarczego, spadkowego, a nawet z obszaru, w jakim działa dane przedsiębiorstwo. Naturalne jest więc, że to po poradę i prowadzenie sukcesji właściciele firm zwracają się właśnie do prawników.

Doradca sukcesyjny to więc zawód interdyscyplinarny i wymagający sporego zaangażowania. Istnieją dwie opcje na skorzystanie z usług takiej osoby. Może być to zewnętrzny specjalista lub osoba, która pracuje w firmie przez lata. W przypadku drugiego wariantu z pewnością łatwiej jest poznać specyfikę pracy, rodzinę lub osoby prowadzące biznes i na tej podstawie stworzyć optymalny plan działania. Jednak nawet wynajęci do opracowania strategii specjaliści zewnętrzni zwłaszcza posiadający doświadczenie potrafią odpowiednio zadbać o interesy firmy.

Wróć

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM