Dziedziczenie firmy, a kwestie formalne


Jednoosobowe działalności gospodarcze prowadzone na podstawie wpisu do CEIDG nie podlegają dziedziczeniu i wraz ze śmiercią przedsiębiorcy są one wykreślne z rejestru. Niemniej jednak zgodnie z zapisami Kodeksu Cywilnego, dziedziczeniu podlega zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Otrzymanie w spadku wspominanych składników umożliwia kontynuowanie rozpoczętej działalności gospodarczej pod warunkiem, że osoba uprawniona dokona wpisu do CEIDG, tym samym rejestrując działalność pod swoim nazwiskiem.

Warto pamiętać, że przejęcie spadku niezależnie od tego, czy został spisany testament, czy odbywa się zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego, trwa stosunkowo długo. W ciągu sześciu miesięcy od otwarcia spadku, czyli chwili śmierci spadkodawcy, możliwe jest jego przyjęcie lub odrzucenie. To czas, który spadkobiercy powinni poświęcić na sprawdzenie stanu zadłużenia spadku, ponieważ może okazać się, że długi przekraczają jego wartość.

Nie zawsze jest to konieczne, ale jeśli spadkodawca był posiadaczem firmy lub nieruchomości, a także niektórych ruchomości, należy złożyć wniosek do właściwego sądu o przeprowadzenie postępowania spadkowego. W jego toku sąd orzeka kto i w jakiej części ma prawo do przejęcia masy spadkowej.

Jak uchronić odziedziczoną firmę przed upływającym czasem?

Formalności związane z przejęciem spadku zajmują sporo czasu. Dla jednoosobowych działalności gospodarczych jest to spory problem, ponieważ po śmierci właściciela wygasają wszelkie umowy, spadkobiercy nie mają dostępu do firmowego konta i nie mogą wywiązywać się wobec zobowiązań wobec kontrahentów. To skutecznie uniemożliwia przejęcie takiej firmy i kontynuowanie jej działalności. Rozwiązaniem tego problemu jest ustanowienie sukcesji firmy, której powinien dokonać za życia przedsiębiorca. W ten sposób ustanawia on swojego następcę, poprzez złożenie odpowiedniego wniosku do CEIDG.

Sukcesor firmy to osoba upoważniona do prowadzenia działalności po śmierci właściciela. Upoważnienie ważne jest przez dwa lata, w których okresie spadkobiercy mają czas na uregulowanie spraw związanych z przejęciem składników majątku firmy. W ten sposób możliwe jest płynne kontynuowanie prowadzenia firmy.

Wróć

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM