Dziedziczenie firmy jednoosobowej w świetle prawa


Zgodnie z ogólnymi zasadami dziedziczenia w Polce nie jest możliwe otrzymanie jednoosobowej działalności gospodarczej w spadku po zmarłym przedsiębiorcy. Wraz z jego śmiercią firma przestaje istnieć. Warto jednak pamiętać, że prowadzone pod własnym imieniem i nazwiskiem przedsiębiorstwo może mieć majątek, który jednocześnie jest majątkiem osoby prywatnej. Te przedmioty nie przepadają. W świetle prawa mowa tu o zorganizowanym zespole składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. I one jak najbardziej podlegają dziedziczeniu.

Niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej przedmioty trafiają do zstępnych w należnych im częściach zgodnie z zasadami dziedziczenia. Może to być parter, dzieci, rodzice, rodzeństwo itp. lub spadkobiercy wskazani w testamencie. Osoby te mają więc środki do prowadzenia przedsiębiorstwa, jednak nie mogą zagwarantować jego ciągłości. W związku z tym w 2018 roku w życie weszło prawo o sukcesji, aby można było kontynuować jednoosobową działalność gospodarczą.

Na czym polega sukcesja przedsiębiorstwa?

Sukcesja umożliwia kontynuację jednoosobowej działalności gospodarczej nawet po śmierci przedsiębiorcy. Jeszcze za życia powinien on dokonać odpowiedniego wpisu do CEIDG, w którym wskazuje zarząd sukcesyjny, czyli osobę przejmującą prowadzenie firmy po jego śmierci. Działa ona we własnym imieniu, jednak na rzecz właścicieli (spadkobierców) przedsiębiorcy. Dzięki temu istnienie firmy nie jest zagrożone, w mocy pozostają wszelkie umowy, kontrakty, zobowiązania wobec klientów i zatrudnionych pracowników.

Zarząd sukcesyjny może trwać dwa lata (w wyjątkowych przypadkach może zostać przedłużony do pięciu lat). W tym czasie, jeśli spadkobiercy chcą kontynuować działalność firmy, powinien zostać dokonany podział majątku i wyznaczona osoba, która poprowadzi firmę. To też czas, w którym powinna ona się do tego przygotować – zdobyć odpowiednie koncesje, zezwolenia, jeśli obszar działalności przedsiębiorstwa tego wymaga.

Wróć

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM