Jak chronić firmę przed spiralą zadłużenia?


Prowadzenie biznesu związane jest z podejmowaniem różnego rodzaju ryzyka. Niektóre działania i inwestycje wymagają wyłożenia gotówki, którą przedsiębiorca nie zawsze dysponuje, dlatego decyduje się na wzięcie pożyczki. Innym razem kontrahent nie dopełnia swojej części umowy, przez co przedsiębiorca traci dochody. Jeden nieprzewidziany ruch może doprowadzić do sytuacji utraty płynności finansowej.

Zdarza się, że jeden dług pociąga za sobą kolejne. W momencie zaciągania następnego zobowiązania na pokrycie wcześniejszego powstaje spirala zadłużenia. Mnożące się pożyczki nie są rozwiązaniem, a zadłużenie ciągle rośnie. Uniknięcie takiej sytuacji wydaje się proste, nie brać pożyczek. Jest ono jednak nierealne, a każdy biznes wymaga podejmowania ryzyka. Czasami okazuje się ono strzałem w dziesiątkę, innym razem powoduje problemy.

Jak nie wpaść w spiralę długów?

Przed spiralą długów uchronić mogą szybkie i mądre działania, które należy wdrożyć już wraz z pojawieniem się pierwszego zadłużenia. A jeśli ten moment minął, trzeba po prostu działać jak najszybciej. Przede wszystkim warto dokładnie skontrolować wydatki i przychody firmy. Przeanalizować, co przynosi zyski, a z jakich wydatków można zrezygnować. Pomagają w tym specjalistyczne firmy oferujące obsługę prawną przedsiębiorstw. Wspólnie warto ułożyć plan naprawy finansów.

Innym sposobem jest konsolidacja zadłużenia, która co prawda jest nową pożyczką, ale pokryje wszystkie dotychczasowe i pozwoli ustalić dogodne warunki spłaty, w tym ilość i wysokość. Należy być też w kontakcie z wierzycielami. Rozmowy i negocjacje mogą doprowadzić do wypracowania dobrego dla obu stron rozwiązania. Bardzo skutecznym sposobem jest też unikanie pozabankowych pożyczkodawców, ponieważ zazwyczaj oferują oni niekorzystne warunki. Jeśli trzeba wziąć kredyt, warto skorzystać z oferty legalnego źródła.

Wróć

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM