Jak odpowiedzialnie zarządzać przyszłością majątku?


Prowadzenie przedsiębiorstwa związane jest z dążeniem do realizacji ogólnego celu, uniwersalnego dla znaczącej większości firm, czyli zarabianiu pieniędzy i skutecznym zarządzaniem majątkiem. Do obowiązków dobrego przedsiębiorcy należy jednak znacznie więcej, musi on bowiem przewidywać i być gotowym na różne scenariusze, również te nieprzyjemne. Z tego powodu w każdej firmie, niezależnie czy to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy spółka, powinna istnieć strategia zarządzania przyszłością majątku.

Pojęcie zarządzania majątkiem zawiera w sobie zarówno kwestie związane z inwestowaniem, jak i jego ochroną. To wszelkie odpowiedzialne i zgodne z prawem działania, których konsekwencją jest pomnożenie majątku oraz zabezpieczenie przed stratą całości lub jego części. Warto pamiętać, że niepowodzenie w biznesie może przełożyć się na utratę majątku prywatnego, nawet objętego wspólnotą małżeńską. Pierwszym krokiem odpowiedzialnego przedsiębiorcy powinno być więc rozważenie, jakiego rodzaju działalność gospodarczą otworzyć. Właściciele jednoosobowych firm odpowiadają bowiem całym swym majątkiem za długi firmy, taka zależność nie zachodzi jednak w przypadku spółek kapitałowych. Na jakie rzeczy warto jeszcze zwrócić uwagę?

Elementy zarządzania majątkiem

Profesjonalni doradcy po zapoznaniu się z charakterystyką i wielkością przedsiębiorstwa oraz stanem jego majątku (lub majątku osób prywatnych) zawsze zaproponują indywidualną strategię działania. Nie istnieje utarty schemat, który każdemu gwarantowałby satysfakcjonujące efekty, jednak istnieje kilka zagadnień, na które zawsze warto zwrócić uwagę, chcąc odpowiedzialnie zarządzać przyszłością majątku. Należą do nich:

  • zaplanowanie sukcesji – ustanowienie zarządcy majątkiem przedsiębiorstwa po śmierci właściciela firmy stanowi zabezpieczenie dla jej płynnej działalności oraz spadkobierców,
  • spisanie testamentu – pozwala przekazać majątek w odpowiednie ręce oraz określić, jaka jego część trafi w ręce bliskich,
  • zarządzanie nieruchomościami – to dbałość o istniejące nieruchomości w taki sposób, aby przynosiły dochód, jak również opracowywanie planów inwestycyjnych dotyczących kupna nowych aktywów,
  • optymalizacja podatkowa – poszukiwanie rozwiązań pozwalających obniżyć wysokość obowiązkowych danin,
  • kontrola umów dotyczących powiększania i upłynniania składników majątku – pozwala zabezpieczyć podejmowane transakcje.

Zarządzanie majątkiem w firmie rodzinnej

Firmy rodzinne są szczególnym rodzajem przedsiębiorstw, oprócz funkcji realizacji celów biznesowych często są one spełnieniem ambicji właściciela, czymś, na co pracował całe życie. Cieszą się one dużym sentymentem i właśnie dlatego przedsiębiorcom nie jest obojętny ich los. Proponowanym rozwiązaniem dla takich osób jest ustanowienie sukcesji firmy oraz sporządzenie Konstytucji Rodzinnej.

Konstytucja Rodzinna to dokument lub zestaw dokumentów ściśle określający wartości, przekonania, cele, zasady działania w biznesie, relacje profesjonalne i ekonomiczne pomiędzy członkami rodziny a firmą. Dzięki niemu właściciel firmy-nestor jest w stanie przygotować sukcesora do przejęcia sterów w przedsiębiorstwie i kontynuowania jego dzieła. Warto zaznaczyć, że Konstytucja Rodzinna to dokument potwierdzający ustalenia, jakich dokonali zainteresowani i często jest wynikiem wielu rozmów i kompromisów. Polecamy to rozwiązanie, ponieważ dane wskazują, że aż 90% sukcesorów planuje zmienić elementy zarządzania firmą rodzinną po przejęciu sterów. Konstytucja może zapewnić ciągłość zarządzania oraz poszanowanie wypracowanych rozwiązań.

Wróć

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM