Jak ratować firmę przed upadłością w dobie pandemii?


Pandemia dała się we znaki wszystkim, szczególnie ucierpiało wielu przedsiębiorców, którzy przez przedłużające się obostrzenia nie mogli prowadzić swoich biznesów. Pomimo chwilowego spadku ilości zakażeń pandemia nie odpuszcza, warto więc przygotować się do działania, aby skutecznie chronić interesy przedsiębiorstwa. Jak działać, aby ratować firmę przed upadłością?

Firmy z branży usługowej i rozrywkowej, hotele, restauracje i wiele więcej przedsiębiorców stanęło pod ścianą, ponieważ w czasie pandemii mają ograniczone możliwości prowadzenia biznesu i zarabiania pieniędzy, jednak nadal obowiązują ich koszty stałe i zobowiązania wobec pracowników. W ramach ochrony przedsiębiorstwa pomocna może okazać się restrukturyzacja firmy, która ratuje przed koniecznością ogłoszenia upadłości. Czym jest restrukturyzacja i jak ją przeprowadzić?

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne pojawiło się wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19. Ułatwia ono przejście przez proces restrukturyzacyjny przedsiębiorstwom, na które negatywnie wpłynęła sytuacja epidemiczna. Postępowanie charakteryzuje się minimalnym udziałem sądu oraz ochroną przed wierzycielami na czas jego trwania.

Uproszczone postępowanie trwa krótko, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować. Do przeprowadzenia tego rodzaju restrukturyzacji niezbędne jest powołanie doradcy restrukturyzacyjnego oraz dokonanie spisu wierzytelności i wierzytelności spornych. Podczas trwania postępowania żaden wierzyciel nie może zgłosić zadłużenia komornikowi, dzięki temu działalność firmy na czas postępowania jest niezagrożona, a przedsiębiorca może odbudowywać rentowność działalności.

Etapy uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego

Po powołaniu nadzorcy restrukturyzacyjnego i sporządzeniu właściwych list wierzytelności następuje otwarcie postępowania. Uznaje się, że jest to data zamieszczenia obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Następnie zarządca przygotowuje propozycje układu i rozpoczyna negocjacje z wierzycielami. Proponowane układy mogą być różne, mogą to być między innymi wnioski o rozłożenie wierzytelności na raty, odroczenie terminów ich spłaty lub o obniżenie zobowiązań. Kolejnym etapem zawierania układu jest głosowanie wierzycieli, które w dobie pandemii może odbywać się zdalnie. Ostatnią formalnością do wypełnienia jest złożenie wniosku do sądu o zatwierdzenie układu, które musi wpłynąć w ciągu czterech miesięcy od rozpoczęcia postępowania.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne na stałe

Przepisy w obecnej formie obowiązują od niedawna i zostały zatwierdzone czasowo, ich zadaniem było bowiem ułatwienie prowadzenia działalności w dobie pandemii. W pierwszym kwartale 2021 roku jednak postępowania tego rodzaju stanowiły aż 91 procent rozpoczętych procesów! Oznacza to, że przedsiębiorcy potrzebują takiego rozwiązania, dlatego ustawodawca nowelizacją z dnia 28 maja 2021 roku zdecydował, że uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne będzie stałym elementem prawa restrukturyzacyjnego oraz przedłużył obowiązujące przepisy. Tym samym do 30 listopada 2021 roku funkcjonować będą opisane wyżej zasady uproszczonej restrukturyzacji, a od 1 grudnia 2021 roku na stałe wejdą w życie warunki nowego, ulepszonego procesu, który funkcjonować będzie pod nazwą ulepszonego postępowania o zatwierdzenie układu.

Wróć

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM