Jak zarejestrować spółkę w KRS?
Obecnie rejestracja spółki w KRS możliwa jest wyłącznie za pośrednictwem internetu. Do tego celu przeznaczony jest specjalny portal S24 lub Portal Rejestrów Sądowych, w których można złożyć wniosek o wpis dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej, spółki komandytowej i prostej spółki akcyjnej. Wybór portalu zależy od formy zawieranej umowy spółki. Jeśli wspólnicy decydują się na wykorzystanie umowy zgodnej z wzorcem, powinni wybrać system teleinformatyczny S24, natomiast jeśli umowa będzie sporządzona przez notariusza, właściwym miejscem do złożenia wniosku jest Portal Rejestrów Sądowych.
W obu przypadkach pierwszym krokiem do rejestracji spółki kapitałowej lub osobowej jest założenie zweryfikowanego konta. Autoryzację umożliwia podpis kwalifikowany, profil zaufany albo podpis osobisty. Co ważne, konto musi posiadać każdy z członków zarządu spółki lub osoba uprawniona do złożenia wniosku w ich imieniu (pełnomocnik). Zarejestrowany w jednym lub drugim systemie profil przyda się również w trakcie prowadzenia spółki, ponieważ umożliwia załatwianie niektórych formalności drogą elektroniczną.
Jak wygląda wniosek o wpis do KRS?
Na portalach udostępnione są wzory wniosków. W trakcie ich wypełniania należy podać szereg informacji dotyczących zakładanej spółki. Muszą znaleźć się w nim:
- dane firmy, siedziby i adres,
- opis przedmiotu działalności,
- informacja o wysokości kapitału zakładowego (również niepieniężnego),
- określenie, czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział,
- nazwiska, imiona i adresy albo adresy do doręczeń elektronicznych członków zarządu oraz sposób reprezentowania spółki,
- czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony,
- jeżeli umowa wskazuje pismo przeznaczone do ogłoszeń spółki - oznaczenie tego pisma.
Do wniosku należy dołączyć wymagane załączniki oraz potwierdzenie wniesionych opłat sądowych za wpis.