Jakie korzyści można odnieść, przekształcając indywidualną działalność gospodarczą w spółkę osobową?


Wraz z rozwojem biznesu każdy przedsiębiorca poszukuje nowych możliwości. Te często związane są z rodzajem prowadzonej działalności, dlatego przechodzenie na bardziej złożone formy przynosi więcej korzyści. Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową (z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną) jest więc naturalnym krokiem dla prężnie rozwijającej się firmy, który ma wiele zalet.

Korzyści płynące z takiego przekształcenia to między innymi zmiana zakresu odpowiedzialności. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) za zobowiązania firmy odpowiada całym swoim majątkiem osobistym, natomiast w przypadku spółki zakres ten ogranicza się do wniesionego wkładu początkowego oraz majątku spółki. To dobry sposób na zabezpieczenie własnych finansów i oddzielenie stref prywatnych od pracy.

Jakie zalety ma zmiana jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę?

Zmiana formy prowadzenia działalności związana jest z możliwością korzystania ze wszystkich zalet, jakie niesie ze sobą spółka. To szansa na rozwój biznesu poprzez przyjmowanie wspólników i pozyskiwanie nowego kapitału. Wraz z takim rozszerzeniem wspólników nie dotyczy obowiązek opłacania składek ZUS. Oczywiście, JDG przekształcona w spółkę może również zachować charakter jednoosobowy. W takiej sytuacji przedsiębiorca jednak nadal musi opłacać swoje składki.

Co ważne, przekształcenie działalności w spółkę gwarantuje ciągłość prowadzenia firmy. Wszelkie umowy, koncesje, pozwolenia pozostają w mocy i mogą być kontynuowane. Po przekształceniu spółka przejmuje wszelkie prawa i obowiązki, które dotychczas posiadał przedsiębiorca (z małymi wyjątkami). Zmiana nie ma więc wpływu na codzienne funkcjonowanie firmy, a przynosi duże korzyści – zwłaszcza w zakresie odpowiedzialności finansowej. To właśnie dlatego dobrze prosperującym firmom poleca się przekształcenie.

Wróć

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM