Restrukturyzacja jako sposób na ratunek firmy przed upadłością


Prowadzenie biznesu nie jest łatwe, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Jedna nieudana inwestycja lub przedłużający się słaby okres mogą doprowadzić do konieczności zamknięcia firmy. Na szczęście nawet bardzo zadłużone przedsiębiorstwo można uratować. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest postępowanie restrukturyzacyjne, czyli ochrona przed upadłością. To proces składający się z kilkunastu mądrych działań pozwalających wyprowadzić firmę na prostą.

Celem restrukturyzacji jest uchronienie przedsiębiorstwa przed upadłością i odzyskanie płynności finansowej. W trakcie procesu angażowane są więc wszystkie środki i możliwości, aby przebudować dotychczasowe działania i dokonać ich optymalizacji. Działania te mogą dotyczyć zarówno strefy finansowej, materialnej, jak i organizacyjnej. Wszystkie dostępne elementy procesów ujęte są w Ustawie z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne.

Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych

W ramach restrukturyzacji można przeprowadzić jedno z czterech powstępowań. Są to:

  • postępowanie o zatwierdzenie układu,
  • przyspieszone postępowanie układowe,
  • postępowanie układowe,
  • postępowanie sanacyjne.

Najprostszą formą postępowania restrukturyzacyjnego jest to o zatwierdzenie układu. W większości odbywa się poza sądem i wystarczy współpraca z doradcą restrukturyzacyjnym. Jest ono rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy mają dobre relacje z wierzycielami. Pozostałe wymagają większego udziału sądu oraz wykonania i zatwierdzenia spisu wierzytelności. Różnica między regularnym a przyspieszonym postępowaniem układowym polega na wielkości sumy wierzytelności uprawniających do głosowania. Ostatnie postępowanie jest najbardziej złożone i wymaga prowadzenia działań sanacyjnych, w których ma ograniczoną kontrolę nad majątkiem.

Wróć

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM