Indywidualna działalność gospodarcza

Indywidualna działalność gospodarcza to najpowszechniejsza forma prowadzenia biznesu w Polsce. Na początek jest to wystarczająca oraz najbardziej komfortowa forma działalności. Pod hasłem indywidualna działalność gospodarcza kryją się czynności przynoszące dochody, np. z handlu, budownictwa, usług oraz innych specjalizacji. Warunkiem określenia działania osób fizycznych jako działalności gospodarczej jest prowadzenie swoich zadań w sposób ciągły i zorganizowany.

Obsługa prawna firm Wrocław, Prawo spadkowe Wrocław, Prawo gospodarcze Wrocław, Prawo budowlane Wrocław, Dobry adwokat Wrocław

Powodem, dla którego początkujący przedsiębiorcy wybierają indywidualną działalność gospodarczą do założenia własnej firmy, jest fakt, że nie wymaga ona żadnego początkowego wkładu finansowego, a do jej rozpoczęcia wystarczy rejestracja w CEIDG. Na decyzję w sprawie wpisu nie trzeba czekać długo, a pracę na własny rachunek można rozpocząć już od dnia złożenia wniosku. To co ważne dla przedsiębiorców działających w ramach IDG to fakt, że za zobowiązania spółki ponoszą odpowiedzialność całym swoim majątkiem, nawet jeśli podlega on wspólnocie majątkowej.

Rozwój indywidualnej działalności gospodarczej

Jeżeli po pewnym czasie prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej zdecydujesz się na rozwinięcie biznesu, zatrudnisz więcej osób i zyskasz większych klientów, możesz przekształcić swoją działalność w spółkę kapitałową (akcyjną albo spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością), po tym przekształceniu masz możliwość posunięcia się jeszcze dalej, aż do przekształcenia w spółkę komandytową. Brzmi to skomplikowanie, lecz w efekcie kolejnych zmian uzyskujesz korzystne rozwiązanie, jakim jest spółka przekształcona.

Główną zaletą takiej spółki jest fakt, że posiada ona prawa oraz obowiązki przekształconego wcześniej przedsiębiorcy. Można na tym wiele zyskać. Aby sfinalizować przemianę nową, przekształconą spółkę należy wpisać do rejestru przedsiębiorców, tj. do KRS (Krajowy Rejestr Sądowy). Dopiero w momencie poprawnego wpisu, spółka zaczyna oficjalnie swoje istnienie. Czas na wpis może być różny, w optymistycznej wersji to jedynie 2 miesiące, w pesymistycznej może trwać znacznie dłużej, zwłaszcza, że jest uzależniony od wielu elementów: biegłego rewidenta, tempa działania przedsiębiorcy czy sądu. Jeśli myślisz o kilku przekształceniach, okres oficjalnego działania znacznie się wydłuży.

Jest wiele korzyści płynących z przekształcenia biznesu w spółkę. Warte podkreślenia jest, że przekształcenie firmy uprawnia do zachowania dotąd posiadanych: zwolnień, ulg, uprawnień na podstawie decyzji administracyjnej oraz koncesji. To ułatwia dalszą pracę. Podpowiadamy dodatkowo: przekształcenie nie zobowiązuje do płacenia podatku VAT, ponieważ nie jest nim opodatkowane.

Zapisz się do newslettera

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM