Konstytucja rodzinna

Konstytucja rodzinna to dokument lub zestaw dokumentów, który opracowywany jest wspólnie przez członków rodziny i ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dokumenty w zależności od charakterystyki mogą być wiążące prawnie lub nie. Konstytucja opracowywana jest wspólnie przez członków rodziny na podstawie rozmów, uzgodnień i porozumienia konkretnych osób, dlatego jest to bardzo indywidualny dokument. Może składać się z różnych elementów, takich jak na przykład testament lub intercyza, zawierać ustalenia związane z zabezpieczeniem majątku lub zasady wprowadzania do firmy nowych wspólników. Wszystko zależy od rodzaju prowadzonej działalności, jej charakteru i oczekiwań zaangażowanych w firmę członków rodziny.

Co zyskuję dzięki opracowaniu konstytucji rodzinnej?

Odpowiedzialny przedsiębiorca stara się być gotowy na wszystkie możliwe sytuacje, również te kryzysowe. Warto więc odpowiednio wcześniej zatroszczyć się o losy firmy na wypadek niemożności kontynuowania swojej działalności i najgorszego, czyli nagłej i niespodziewanej śmierci właściciela. Ustanowienie sukcesji firmy to pierwszy krok, który powinien podjąć przedsiębiorca z myślą o przyszłości swojej firmy. Warto jednak zwrócić również uwagę na możliwość jej rozwoju, a konkretnie, czy kontynuowane będą zasady wypracowane przez założyciela oraz czy następca uszanuje cele i idee związane z działaniem przedsiębiorstwa. Rozwiązaniem tego dylematu może być konstytucja rodzinna. Dzięki niej możliwe jest osiągnięcie długowieczności firmy oraz uchronienie jej przed różnego rodzaju ryzykiem.

Zapisz się do newslettera

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM