Optymalizacja podatkowa sp zoo dzięki przekształceniu w spółkę komandytową

Obsługa prawna firm Wrocław, Prawo spadkowe Wrocław, Prawo gospodarcze Wrocław, Prawo budowlane Wrocław, Dobry adwokat Wrocław

Właściciele spółek z ograniczoną odpowiedzialnością mają możliwość przekształcić swoją formę działalności gospodarczej w inną. Najlepiej, by zdecydować się na przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową. Można to zrobić na dwa sposoby – poprzez całkowite przekształcenie lub wprowadzenie obecnej spółki z o.o. w struktury nowo powstałej spółki komandytowej. W spółce komandytowej wyróżniamy dwa typy wspólników – komandytariusza i komplementariusza. W przypadku całkowitego przekształcenia należałoby utworzyć np. nową spółkę z o.o., która by pełniła rolę komplementariusza (komplementariusz reprezentuje spółkę komandytową), gdyż po przekształceniu dotychczasowi udziałowcy zostaliby komandytariuszami jako osoby fizyczne. W drugim przypadku udziałowcy spółki z o.o. tworząc spółkę komandytową zostaliby komandytariuszami a wprowadzana dotychczasowa spółka z o.o. komplementariuszem. Taka strategia pozwala na uniknięcie podwójnego opodatkowania obowiązującego w spółce z o.o. a więc podatku od dochodu osoby prawnej (CIT) oraz podatku od dywidend osób prawnych (CIT) lub fizycznych (PIT) uzyskiwanych przez wspólników. Wówczas podatek będzie musiał zostać opłacony tylko raz. Ponadto to rozwiązanie jest korzystne z punktu widzenia zabezpieczenia prywatnego majątku wspólników – ale to temat na następny wpis. Czy takie przedsięwzięcie naprawdę się opłaca?

Zalety przekształcenia spółki z o.o.

Oczywiście z punktu widzenia wysokości opłat podatkowych strategia opisana  powyżej jest bardzo korzystna. Optymalizacja podatkowa uzyskana poprzez takie rozwiązanie zmniejsza koszty finansowe spółki. Spółka komandytowa bowiem jako spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Jest ona zatem objęta obowiązkiem opodatkowania tylko jej wspólników. Wyłącznie ich dochody podlegają opodatkowaniu. W konsekwencji podatek dochodowy, dzięki optymalizacji podatkowej płacony jest tylko raz. Takie przekształcenie musi oczywiście zostać przeprowadzone zgodnie z prawem. Warto więc skorzystać przy tym z usług prawniczych.

Koszty związane z przekształceniem spółki z o.o.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że przeprowadzona optymalizacja podatkowa spółki z o.o. i spółki komandytowej niesie za sobą pewne nieuniknione koszty, które oczywiście nie umniejszają jej opłacalności. Koszty te są związane z prowadzeniem ksiąg rachunkowych, odrębnie dla obu spółek. Wszelkie wątpliwości związane z taką strategią i jej korzyściami mogą zostać rozwiane przez firmy świadczące usługi prawnicze. Przekształcenie spółki z o.o. i związana z nim optymalizacja podatkowa jest przedsięwzięciem, które wydaje się bardzo skomplikowane. Jednak zasięgając opinii fachowców można przekonać się, że spółka osiągnie z niego same korzyści.

Zapisz się do newslettera

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM