Spółki kapitałowe

Spółki kapitałowe są jednymi z popularniejszych, jakie można spotkać na rynku. Polskie prawo reguluje ich funkcjonowanie, zasady powstawania oraz organizacji prawnej.

Obsługa prawna firm Wrocław, Prawo spadkowe Wrocław, Prawo gospodarcze Wrocław, Prawo budowlane Wrocław, Dobry adwokat Wrocław

Najczęściej taką formę działania jako podmiotu gospodarczego wybierają duże przedsiębiorstwa, które operują równie dużym kapitałem do rozporządzania. Do spółek kapitałowych należą popularne wśród przedsiębiorców spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które są chętnie wybierane przez mniejsze firmy, oraz spółki akcyjne, częściej wybierane przez dużych przedsiębiorców. Zasady ich powstania oraz działania określa Kodeks spółek handlowych. Spółki kapitałowe charakteryzują się posiadaniem osobowości prawnej oraz zakładu kapitałowego. Dzięki temu współpracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki majątkiem osobistym lecz regulowane są one majątkiem spółki. W przypadku spółek kapitałowych ich prowadzeniem rzadko zajmują się właściciele, a do tego celu powoływany jest zarząd. Dużą zaletą tego rodzaju działalności jest fakt, że można go dowolnie sformułować, ponieważ przed zawiązaniem spółki kapitałowej konieczne jest sporządzenie statutu lub umowy spółki, która powinna zawierać wszelkie wyjaśnienia i procedury działania w określonych sytuacjach.


Zmiany w spółkach kapitałowych

Podobnie jak inne rodzaje spółek, spółki kapitałowe również podlegają przekształceniom. Mogą one dotyczyć przejścia ze spółki kapitałowej na spółkę jawną albo spółkę partnerską. Aby do tego doszło, konieczna jest zgoda wspólników tworzących zarząd firmy.

Sytuacja komplikuje się, kiedy ma dojść do przekształcenia spółki kapitałowej w komandytową albo komandytowo-akcyjną, gdyż w tym przypadku wyłącznie zgoda większości zarządu nie jest wystarczająca. W takiej sytuacji niezbędna jest również akceptacja osób, które zostaną komplementariuszami. Takim komplementariuszem mogą stać się osoby, które nie chcą złożyć oświadczenia zgody na przekształcenie.

Istnieje również opcja zamiany spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową. Wymaga to przede wszystkim uporządkowania spraw finansowych, w czym pomagamy, podobnie jak podczas kompletowaniu dokumentacji. Aby przekształcenie mogło dojść do skutku konieczna jest zgoda ¾ członków zarządu, posiadanie zatwierdzonego sprawozdania finansowego oraz gwarancję, że kapitał zakładowy nowej, przekształconej spółki nie będzie mniejszy, niż kapitał spółki przekształcanej. Dopiero spełnienie tych wymagań gwarantuje dopełnienie procesu.

Z uwagi na skomplikowane kwestie ujawniające się podczas przekształcania, oferujemy naszą pomoc, która obejmuje zarówno sprawy finansowe, jak i szeroko pojęte zagadnienia prawne.

Zapisz się do newslettera

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM