Sukcesja firm

Sukcesja nie jest słowem obcym, jednak w terminologii prawniczej ma szczególne i szczegółowo określone znaczenie. Sukcesja to zarządzanie przyszłością posiadanego majątku (związane z regulacją stosunków majątkowych w sferze zawodowej i prywatnej). Dotyczy ona zarówno osób fizycznych, które prowadzą własną działalność gospodarczą, jak również podmiotów prawa handlowego.

Sukcesja firm stanowi zabezpieczenie spółki albo jednoosobowego przedsiębiorstwa, aby nawet w przypadku trudnych wypadków losowych związanych ze wspólnikiem, bądź przedsiębiorcą, firma mogła bez przeszkód kontynuować funkcjonowanie.

Czy warto rozważyć sukcesję firmy?

Jeżeli jesteś właścicielem przedsiębiorstwa lub posiadasz udziały w spółce i nie wiesz czy sukcesja firmy jest Ci to potrzebna, a może masz wątpliwości, jak się nią zająć się sukcesją, odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań, w tym:

Obsługa prawna firm Wrocław, Prawo spadkowe Wrocław, Prawo gospodarcze Wrocław, Prawo budowlane Wrocław, Dobry adwokat Wrocław
  1. Jakie będą losy firmy w przypadku mojej nagłej, przedwczesnej śmierci?
  2. W czyje ręce trafią udziały wspólnika w przypadku jego śmierci i czy będzie on umiał kontynuować jego dzieło?
  3. Kto przejmie firmę po moim przejściu na emeryturę?
  4. Jak wykorzystać prawo spadkowe z korzyścią dla siebie, aby istnienie firmy nie zostało zagrożone, kiedy umrę ja lub mój wspólnik?
  5. Jak duże byłyby długi spadkowe i kto byłby zobowiązany do ich zapłaty (rozliczenia podatku, umowy kredytowe, wynagrodzenia i odprawy pracowników)?
  6. Jak rodzina poradziłaby sobie z utrzymaniem albo odbudową firmy po mojej śmierci?

Nie są to pytania przyjemne, gdyż dotyczą śmierci, jednak należy je sobie zadać, ponieważ ułatwiają podjęcie decyzji o ewentualnych działaniach prawnych związanych z sukcesją.

Jakie korzyści daje sukcesja firmy?

Firma to coś, na co przedsiębiorca ciężko pracuje często przez całe życie. Sukcesja umożliwia istnienie i sprawne prosperowanie przedsiębiorstwa nawet po śmierci jego właściciela lub współwłaściciela. Dopełniając formalności związanych z sukcesją firmy, jako przedsiębiorca zyskujesz pewność, że trafi ona w dobre ręce. Dzięki temu zadbasz nie tylko o swoją rodzinę, ale również pracowników, którzy tworzą firmę, kontrahentów i płynność finansową. Jest to istotne zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw, które osiągnęły dobrą pozycję na rynku, a nawet chwilowy, kilkumiesięczny przestój w ich działaniu mógłby doprowadzić do utraty przychodów lub upadku. Sukcesja firm dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność we własnym imieniu. To rozwiązanie zarówno dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i wspólników spółek.

Zapisz się do newslettera

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM